Posilte nás

Chcete rozšířit tým TV Pardubice?
Sháníte práci s časovou flexibilitou, abyste si do práce chodili podle toho, jak se chce vám a ne jak vám nařizuje firemní řád? Pak se staňte obchodním zástupcem Televize Pardubice. Operujeme na území celé republiky, máme mnoho atraktivních produktů, stačí jen zkusit je nabídnout. Všechny zájemce zaškolíme. Nabízíme vysoké provize, zázemí zavedené firmy, nadstandardní marketingovou podporu.  Volejte na +420 608435030, nebo pište na svoboda@tvpce.cz

V Pardubickém kraji hasiči denně likvidují požáry trávy

 

 V Pardubickém kraji hasiči denně likvidují požáry trávy

 Každý den vyjíždějí hasiči v kraji likvidovat požáry trávy a lesního porostu. Předposlední březnový den hasiči mimo jiné likvidovali též několik požárů trávy. Jeden  z takových požárů se odehrál například v Přelouči, kde majitel uklízel po zimě zahradu právě vypalováním starého porostu. V těsné blízkosti ale stála truhlárna, a tam se plameny naštěstí nepřenesly a to díky rychlému zásahu hasičů. Uchráněny byly hodnoty v řádech několika milionů korun – rodinný dům a truhlárna. Majitel zahrady dostal od vyšetřovatele na místě blokovou pokutu. 

Počet požárů v měsíci březnu roku 2011 vzrostl oproti stejnému období minulého roku o 400 %. V roce 2010 tvořily požáry trávy 22% z celkového počtu požárů v Pardubickém kraji. Oproti tomu v letošním roce je to již 57%.

Nejvíce požárů trávy - 53 - vzniklo do 14. března 2011. Poté zapršelo a další série požárů trávy  nastala od 23. března 2011, kdy vzniklo dalších 27 požárů.

Jeden z největších požárů likvidovali hasiči 9. března u Třebovic na Orlickoústecku. Požár se rozšířil na plochu o rozloze 7 hektarů trávy a asi 10 arů lesa. Na lesním porostu byla škoda vyčíslena na 20 tisíc korun.

Mezi další velké požáry se řadí i ten, který vypukl 2. března u obce Hlavečník na Pardubicku. Ač tady nedošlo ke škodě, plameny spálily trávu na 7 hektarech.

V roce 2010 nebyly při šetření příčin vzniku požárů uloženy pokuty, ale v roce 2011 bylo uloženo celkem 7 pokut. Výše sankcí se odvíjí také od rozsahu požáru a případně i výše škody způsobené požárem.

 

Požáry trávy a jejich porovnání v letech 2010 a 2011 za měsíc březen.



 


Březen 2010


Březen 2011


Okres


Požáry celkem


Požáry trávy


Požáry celkem


Požáry trávy


Pardubice


27


5


49


30


Svitavy


6


1


18


8


Ústí nad Orlicí


15


3


41


24


Chrudim


21


6


31


18


Celkem


69


15


139


80

 

Hasiči znovu a znovu upozorňují na to, že za „vyčištění“ zahrady ohněm zaplatí lidé i několikatisícovou pokutu. Při plošném vypalování porostů se dopouští lidé přestupku dle zákona o požární ochraně, za který jim hrozí pokuta do 25 tisíc korun. Fyzické osoby mohou provádět kontrolované spalování hořlavých látek, např. shrabanou trávu pálit na hromadě.

             Podnikající právnické a podnikající fyzické osoby taktéž nesmí plošně vypalovat porosty. Při spalování hořlavých látek na volném prostranství jsou navíc povinny, stanovit opatření proti vzniku a šíření požáru. Podnikající právnické a podnikající fyzické osoby se při plošném vypalování porostů dopouští přestupku dle zákona o PO, za který jí hrozí pokuta do 500 tisíc korun (stejná pokuta hrozí pro nenahlášení požáru). Dále jsou povinni spalování předem oznámit příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje. Navíc dle zákona o PO pro fyzické osoby, podnikající právnické a podnikající fyzické osoby je povinnost bezodkladně oznamovat každý vzniklý požár příslušnému hasičskému záchrannému sboru kraje.

 

por. Vendula Horáková, tisková mluvčí HZS Pardubického kraje