Proč a kdo uřízl Kňavovi, Tichému a Kislingerovi hlavu? Blížící se volby!

 

Tranquillus Gaius Suetonius: Liška mění kožich, ne způsoby.

Legrační, že římský právník tohle konstatoval už ve druhém století po Kristu, aniž by viděl do budoucnosti a znal nejmladšího ministra novodobé české demokracie, který se teď s hrdostí a sebevědomím sobě vlastním postavil do čela skomírající Strany zelených. Ono totiž nejde ani tak o Lišku Ondřeje, jako o politiky obecně a tomu už rozuměli filosofové dávno před počátkem letopočtu. A nás teď všechny zase čeká „supervolební rok“, takže národe, potažmo občane - voliči - třes se, to co ti budou naši milí na volebních kandidátkách vysoce umístění nalévat do hlavy, bude dost bolet. Takhle roztroušenou politickou scénu už jsme dlouho neměli, kromě Strany zelených ještě její údajně demokratická odnož, přeběhlíci do TOP 09, Zemanovci a ještě něco těžko identifikovatelné s tváří investigativního žurnalisty. A pak přehršel pidistran, jejichž jména všechna ani neznám a přiznám se, že na ně kašlu a je mi fuk, že vůbec existují.

Ale zpátky k ústřednímu citátu. Docela se po olympijských hrách na politický boj těším, i když je mi jasné, že bude nejtvrdší v historii. Většina z těch, kteří teď hlásají, jak jsou jejich nové strany ty jediné, nejupřímnější, nejzásadovější a bůhví čím ještě nej, totiž už v nějaké té straně pobývala, a i když teď ti nejlepší ze všech změnili kožichy, podle starých praktiků jen těžko změní způsoby. Právě ty spíš přitvrdí, a tak se bude prát špinavé prádlo všude. To, co by dříve při menším počtu stran třeba zůstalo skryto ve stranických aparátech, se teď, počítám, ve správný čas začne dostávat na světlo Bóží.

Jen náhodou se totiž stalo, že v pardubické ODS najednou dostali hodně přes prsty starostové Kňava s Tichým, jen náhodou se vyhrabala stará kauza na už exnáměstka primátora. Komu mohli být tito lidé nebezpeční, jestli protivníkům z konkurenčních stran, anebo dokonce lidem ve straně vlastní, nechť usoudí čtenář sám. Každopádně to je ještě prt. Počkejme si na kauzy s velkým „K“. Aby se takhle volební časy stmelily se nám hned zas tak nestane.

 

Bohumil Roub - vedoucí redaktor TV Pardubice

tento názor je názorem redakce